STREDA 16.10


LITERÁRNY VEČER 

MIESTO = Pisztoryho palác 

ČAS = 17:00h-18:30h / JAZYK = ES - SK

Vďaka profesorke Cristine Simón Alegre si budeme môcť vypočuť interpretáciu jednej z najslávnejších básní Federica García Lorcu. Zvolený autor je považovaný za jedného z najlepších španielskych spisovateľov všetkých čias, ktorého ovplyvnili i takí majstri poézie ako napr. Góngora, Bécquer či Rubén Darío. Analýza básne nám pomôže lepšie pochopiť samotného autora, jeho dielo a zároveň preniknúť do štúdia tvorby metafor. Reč bude aj o ďalšom velikánovi španielskej literatúry, Miguelovi Hernándezovi.

V druhej časti nás čaká španielsko-slovenský literárny recitál. Študenti Štátnej jazykovej školy v Bratislave predstavia ukážky Federica García Lorcu ('Poemas del Cante Jondo', 'Canciones', 'Diván de Tamarit') ako aj ďalšie legendárne diela autorov hispanofónneho sveta (Cervantes, Machado, Neruda, Márquez a i.).

17:00 - 17:30 Analýza básne Federica García Lorcu (v španielčine)

17:30 -18:30 Španielsko-slovenský literárny recitál študentov Štátnej jazykovej školy Palisády 38 v Bratislave

* Vstup voľný (do zaplnenia sály).


KINO - La caja 507

MIESTO = Pisztoryho palác 

ČAS = 19:30h   / JAZYK = ES - EN

La caja 507 je španielsky film (dráma) z roku 2002 režírovaný Enriquem Urbizu. Hrajú Antonio Resines, José Coronado a Goya Toledo. Modesto je čestný muž a pracovník bankovej pobočky v regióne Costa del Sol. Jedného dňa do banky vstúpi niekoľko útočníkov, zničí bezpečnostné trezory a Modesta nechajú uväzneného vnútri. Ten náhodou zbadá obsah trezoru 507 a zistí, že dcérina smrť niekoľko rokov späť nebola náhodná. Od obsahu trezora závisí aj život a bezpečie Rafaela, bývalého skorumpovaného policajta a bezohľadného človeka, ktorý sa snaží získať tieto dokumenty všetkými možnými spôsobmi.
* Vstup voľný (do zaplnenia sály).